Strona główna
O nas
Oferta
Kalendarz imprez
Plany na przyszłość
Informacje prasowe
Galeria
Kontakt


Strona główna

Japonia, Nippon, jak mówią poeci Kraj Wschodzącego Słońca.

Rozciągające się u wschodnich wybrzeży Azji wyspy zachwycają lasami bambusowymi, Górą Fudżi, świątyniami buddyjskimi, zabytkami, ogrodami japońskimi, architekturą na miarę XXII wieku i niezwykłą tradycyjną kulturą japońską.

Japonia składa się z bardzo wielu wysp, największe z nich to: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Góry stanowią 70% powierzchni kraju. Otoczone na zachodzie Morzem Japońskim i Pacyfikiem na wschodzie. Przepiękne górskie jeziora są ważną częścią krajobrazu.

Życie w Japonii wytyczają cztery pory roku: wiosna – haru, lato – natsu, jesień – aki, zima – fuju. Nadejście wiosny zwiastują kwitnące śliwy i wiśnie. Pod drzewami urządza się pikniki, aby uczcić nadejście wiosny. Ten zwyczaj nazywa się "oglądaniem kwiatów" - hanami. Pora deszczowa nazywa się tsuyu i ma duże znaczenie dla uprawy ryżu – zaczyna się w czerwcu i trwa do połowy lipca.

Świat roślin i zwierząt jest bardzo piękny i zróżnicowany ze względu na wielką różnorodność klimatu i ukształtowania terenu. Chociaż w Japonii jest wiele ptaków, rzadko można spotkać nasze sikorki czy wróbelki - jest za to wiele żurawi. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu zobaczyłam nasze rodzime lisy i niedźwiedzie w górach, ale również małpki na wolności, których u nas brak.

Niektóre kwiaty i drzewa mają szczególne znaczenie dla Japończyków. Kwiaty wiśni, sakura - symbol Japonii, sosna, matsu - symbol długowieczności, bambus, take - symbol siły!

Jest wiele niezwykłych miejsc w Japonii, jak: Zamek Białej Czapli, Wielki Budda w Kamakury, Złota Świątynia w Kyoto, Park - Pomnik Pokoju w Hiroszimie.

W Japonii mieszka ponad 123 miliony ludzi, a obszar ... zbliżony jest do Polski, to 7 kraj na świecie pod względem zaludnienia...

Ale dla mnie Japonia to tajemnicza, delikatna, niezwykła tradycyjna kultura, którą Państwu od 17 lat staram się przekazać ceremonia zielonej herbaty, ikebana, kaligrafia, japońskie kompozycje muzyki na starych tradycyjnych instrumentach jak koto, shamisen, filmy, teatr Kabuki, śpiew, taniec...

Iga Dżochowska

© 2007 YAMATO - Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu.
Wszystkie prawa zastrzeżone.