Strona główna
O nas
Oferta
Kalendarz imprez
Plany na przyszłość
Informacje prasowe
Galeria
Kontakt


O nas

Centrum Kultury Japońskiej "Yamato" powstało z inicjatywy Igi Dżochowskiej i Atsuko Ogawy. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce 27 lutego 2004r., a gościem specjalnym inauguracyjnej uroczystości był Ambasador Cesarstwa Japonii Masaaki Ono. Zapewnił on, że placówka może liczyć na poparcie ze strony Ambasady, gdyż ma ona w naszym regionie ogromne znaczenie, zwłaszcza że Przemyśl jest granicznym miastem Unii Europejskiej.

Powstanie Centrum jest efektem wieloletniej współpracy i przyjaźni Polki z Japonką. Igę zafascynowało piękno Kraju Kwitnącej Wiśni, Atsuko pokochała muzykę Chopina. Razem zorganizowały ponad 150 koncertów, które w późniejszym czasie zostały poszerzone o ceremonię parzenia zielonej herbaty, pokazy mody japońskiej, walk wschodu, ikebany, origami, wystawę temari i degustację japońskich specjałów. W ten sposób zrodziła się idea Dni Kultury Japońskiej. Pierwsza tego typu impreza pt. "Letni Powiew Japonii" miała miejsce 17 sierpnia 2002r., kolejne każdego następnego roku.

Centrum Kultury Japońskiej ma za zadanie przybliżać tradycję i współczesność Japonii, ale nie tylko. Chce również poprzez swoją działalność promować Przemyśl i okolice wśród gości z Japonii. Iga Dżochowska jest przekonana, że wcześniej czy później jej praca, podyktowana ogromną pasją do Kraju Kwitnącej Wiśni spowoduje, że mieszkańcy Przemyśla uwierzą, iż w Polsce można stworzyć drugą, "małą Japonię".

Siedziba Centrum mieści się przy ulicy Grodzkiej 1, a orientalny wystrój biura każdego dnia przyciąga wiele osób. Nierzadko są wśród nich Japończycy mieszkający w Polsce i poza jej granicami. Częstymi gośćmi są również grupy młodzieży szkolnej chętnie przychodzące na "lekcje o Japonii", a także ludzie zafascynowani kulturą Japonii, szukający informacji dotyczących możliwości stworzenia klubów polsko-japońskich w swoich miastach.

Na zaproszenie Igi Dżochowskiej przybywa do Przemyśla mnóstwo Japończyków, którzy są oczarowani miastem, jego historią, pięknem okolic i walorami turystycznymi. Oferują oni chęć współpracy i cenne wskazówki, która są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania biura.

W marzeniach Igi Dżochowskiej jest wybudowanie ogrodu japońskiego i herbaciarni oraz wspieranie uzdolnionej artystycznie młodzieży.

Cieszy fakt, że promocja kultury japońskiej w Przemyślu i w Regionie jest doskonałą okazją do pokazania województwa podkarpackiego Japończykom w Polsce, w Europie i w Japonii.


Osoby współpracujące

Iga Dżochowska - dyrektor Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu
Iga Dżochowska urodziła się w Kętach. Z wykształcenia jest psychologiem – ukończyła studia na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1987 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała najpierw jako opiekunka do dzieci, a później w polonijnych mediach – wydawała i redagowała własny miesięcznik "Życie – cztery pory". W Hollywood zaprzyjaźniła się z Jolantą Czaderską-Hayek, ambasadorem polskiej kultury, dzięki której poznała wielu znanych ludzi polityki, filmu, biznesu i uczestniczyła w ciekawych wydarzeniach.

Pasją Igi Dżochowskiej są podróże. Zwiedziła 41 stanów Ameryki , Egipt, Izrael, większość krajów europejskich, a podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie, na które zaprosił ją ówczesny konsul RP w Chicago Janusz Tatera, robiła zdjęcia dla prasy polonijnej, z których 600 przeznaczyła do albumu "Atlanta 96".

Dotarła również do Japonii, którą do dziś darzy ogromnym sentymentem. Po raz pierwszy odwiedziła Kraj Wschodzącego Słońca w 1993 roku. Dzięki tej podróży poznała środowisko artystyczne i jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów japońskich Akire Matsudaire. Od kilkunastu lat jest menadżerem znanej japońskiej pianistki Atsuko Ogawy, ogromnej entuzjastki muzyki Chopina, Paderewskiego i Lutosławskiego.

Japońscy przyjaciele nazywają Igę "polską Japonką", ze względu na pracowitość, oryginalność i mnóstwo inwencji. Dzięki swojej ciekawej osobowości i przebojowości ma szansę zrobić jeszcze wiele dla Regionu Podkarpackiego, który jej zdaniem stoi teraz przed ogromną szansą nawiązania perspektywicznych kontaktów gospodarczych i handlowych z Japończykami. Uważa, że mogą one zaowocować w przyszłości wymiernymi korzyściami dla mieszkańców Podkarpacia.

Atsuko Ogawa - pianistka, lektor języka japońskiego, menedżer kultury japońskiej
Urodziła się w Kyoto w Japonii. Absolwentka Wydziału Muzycznego na Uniwersytecie Soai w Osace (1974 – 1978). Ukończyła dwuletnie podyplomowe studia w klasie fortepianu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1979 – 1981). Laureatka konkursu I. J. Paderewskiego (1981).

Koncertowała z orkiestrą kameralną w Japonii (Kyoto, Osaka, Kobe, Tokyo, Nagano, Shiga), w Polsce (Warszawa, Żelazowa-Wola, Kraków, Gdańsk, BydgoszczToruń, Słupsk, Bielsko-Biała, Żywiec, Tarnów, Rzeszów, Mielec, Krosno, Tarnobrzeg, Jelenia-Góra, Kąśna-Dolna, Izabelin, Nałęczów Busko-Zdrój, Jarosław, Przemyśl), na Ukrainie we Lwowie i Tarnopolu oraz we Francji w Paryżu.

W latach 1983 - 2007 nauczyciel Akademicki Uniwersytetu Muzycznego Soai w Osace. Od 1-go września 2007 pracuje w Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu jako lektor języka japońskiego i promotor kultury japońskiej oraz nauczyciel gry na fortepianie w szkole muzycznej w Przemyślu.

Z CKJ i jego założycielem i dyrektorem Igą Dżochowską współpracuje od 1994r. promując kulturę japońskiej w Polsce i w Europie oraz promując Region Podkarpacki i Polskę w Japonii.


Sylwia Lenar - wolontariusz
Współpracuje z Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu od momentu jego założenia, a z Panią Igą Dżochowską jeszcze wcześniej. Przed 2004 rokiem miało miejsce wiele równie ciekawych imprez, koncertów i wydarzeń związanych z kulturą japońską, których realizacja wymagała wiele zaangażowania, zwłaszcza przy braku siedziby, sprzętu i wsparcia.

Pomagała przy organizacji koncertu zespołu Miyazawa i Nihon gassodan, Forum Gospodarczo-Ekologicznego w Krasiczynie, festiwali kultury japońskiej, pokazów, prelekcji i wielu innych.

Czuwa nad prawidłowym działaniem strony internatowej i jej aktualizowaniem.


Marek Bębenek - manager promocji
Ma 26 lat. Jest absolwentem Uniwersytetu Zielonogórskiego z 2006 r. na kierunku historii. Ukończył następujące specjalności: nauczycielska, stosunki transgraniczne oraz regionalizm-krajoznawstwo. Od 14 lat trenuje karate kyokushin. Od tego też czasu interesuje się Japonią i jej kulturą.

W latach 2004-2006 był prezesem Towarzystwa Polsko-Japońskiego, Oddział w Warszawie, najmłodszym w jego 80-letniej historii, z ramienia którego realizował liczne projekty: koncerty, konferencje, wystawy itp.

Autor artykułów prasowych o charakterze naukowym dotyczących historii kontaktów polsko-japońskich, które od kilku lat publikował i wciąż publikuje w "Gazecie Polskiej w Japonii".

Jest róniwż m.in. wolontariuszem WOŚP, młodszym ratownik WOPR, instruktorem pierwszej pomocy. Jego pasją poza Japonią są podróże. Zwiedził ponad 30 krajów na czterech kontynentach.

© 2007 YAMATO - Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu.
Wszystkie prawa zastrzeżone.